სიახლეები მიმდინარე პროექტებზე - ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება
‘‘ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება“ - ოთხწლიანი მრავალმხრივი პროგრამაა, რომელიც საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრმა (GCSD) გასული წლის მარტში, ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით დაიწყო.
პროგრამის მიზანია, საქართველოში ყველა ფორმის ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციის ხელშეწყობა, ასევე საზოგადოების მედეგობის ამაღლება და სახელმწიფოს შესაძლებლობების გაძლიერება. ამისათვის, პროგრამის ფარგლებში, შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების, აკადემიური წრეების, მედიის, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების, ადგილობრივი თემებისა და სხვა ჩართული მხარეების მონაწილეობით, აქტიური და კომპლექსური ღონისძიებები ხორციელდება.
ამ დროისათვის, GCSD - მ უკვე განახორციელა შემდეგი აქტივობები:
• რეგიონული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების გაძლიერების მიზნით, GCSD - მ ერთი ქვეგრანტი გასცა, რითაც თემატური პროექტი მიმდინარეობს. პროექტის ფარგლებში, დაგეგმილია კიდევ ცხრა ქვე გრანტის გაცემა.
GCSD – ის პირველი პარტნიორი ორგანიზაცია „სამოქალაქო განათლების პედაგოგთა ფორუმი“ გახდა, რომელსაც, ქვეყნის მასშტაბით, ბოლო 7 წლის მანძილზე, სხვადასხვა პროექტის განხორციელების გამოცდილება აქვს. მიღებული გრანტით, პედაგოგთა ფორუმი, ახორციელებს პროექტს - „ერთობლივი ინიციატივა რადიკალიზაციის და ძალადობრივი ექსტრემიზმის წინააღმდეგ“. პროექტი მიზნად ისახავს, თბილისის, შიდა ქართლის, აჭარისა და გურიის რეგიონის თემში, ძალადობრივი ექსტრემიზმის და რადიკალიზაციის პრევენციის ხელშეწყობას სკოლისა და უნივერსიტეტის თანამშრომლობის გზით.
• განხორციელდა მოკლევადიანი კვლევითი პროექტი. GCSD - მ გამოაცხადა კონკურსი სოციალურ მედიაში სიძულვილის ენისა და ექსტრემისტული განცხადებების მონიტორინგის ჩასატარებლად, რაც საზოგადოების პოლარიზაციაზე ახდენს ნეგატიურ გავლენას. ნაშრომი გამოქვეყნდა GCSD - ის ვებ გვერდსა და სოციალურ ქსელებზე და ის ყველა დაინტერესებული პირისთვის არის ხელმისაწვდომი.
ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის ეროვნული სტრატეგიის შემუშავებისა და მონიტორინგის მუდმივმოქმედი უწყებათაშორისი კომისიის შესაძლებლობების გაძლიერება
• შემუშავდა ტრენინგის მოდული ტერორიზმის, ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის სფეროში მომუშავე პრაქტიკოსების საჭიროებების გათვალისწინებით;
• კომისიის წევრებისთვის ჩატარდა ტრენინგების სესია;
• გამოცხადდა კონკურსი საერთაშორისო ექპერტებისთვის/ორგანიზაციებისთვის ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციისა და მასთან გამკლავებაში საუკეთესო პრაქტიკების შესახებ სახელმძღვანელოს შესაქმნელად.
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სასწავლო ცენტრის შესაძლებლობების ზრდა
GCSD - მ დაიქირავა საერთაშორისო ექსპერტი იმისათვის რომ:
• შემუშავდეს უსაფრთხოების სამსახურების საჭიროებებზე მორგებული, ტერორიზმის, ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის შესახებ სრული სასწავლო გეგმა;
• შემუშავდეს ტრენეტთა ტრენინგის მოდული, რომელიც აამაღლებს ცენტრის ტრენერებისა და ლექტორების კომპეტენციას;
• ჩატარდეს ტრენერთა ტრენინგი.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის შესაძლებლობების განვითარება
• შემუშავდეს ტრენინგის ონლაინ მოდული ტერორიზმის, ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის შესახებ, სამართალდამცავი ინსტიტუტების საჭიროებებს გათვალისწინებით;

Updates on ongoing projects - Enhancing the Capacity of Georgia in Preventing Violent Extremism and Radicalisation
In March 2020, the Georgian Center for Strategy and Development, with the financial support of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Norway, launched a four-year multifaceted program - Enhancing the capacity of Georgia in preventing violent extremism (VE) and radicalization.
The program aims to foster the prevention of any forms of violent extremisms and radicalizations, enhance the resilience of the society against these phenomena and increase the capacity of the Georgian government.
To that end, over the course of the next four years proactive and complex actions will be carried out through the engagement of relative government bodies, academic circles, media, civil society organizations, local communities and other stakeholders.
At this time, GCSD - has been carried out the following activities:
• In order to strengthen regional civil society organizations, the GCSD issued one sub-grant to implement the thematic project. Within the framework of the project, it is planned to provide nine more sub-grants.
GCSD’s first partner organization is Civic Education Teachers’ Forum, which has experience in implementing various projects across the country over the past 7 years. Through a grant Teachers’ Forum is implementing the project – “Joint Initiative Against Radicalization and Violent Extremism”. The project aims to promote the prevention of violent extremism and radicalization in the communities of Tbilisi, Shida Kartli, Adjara and Guria regions - through cooperation between schools and universities.
• A short-term research project was implemented. GCSD launched a public call for applications to monitor hate speech and extremist messages in social media contributing to the polarisation of society. The paper has been published on our website and social media and is available to anyone interested.
Capacity Building for the Permanent Interagency Commission on Elaboration of the National Counterterrorism Strategy (CNCS)
• The Training module is designed for practitioners working in the field of terrorism, violent extremism and radicalisation with an emphasis on the perspective and the needs of the state actors;
• Two training sessions are delivered to the CNCS members;
• GCSD designed Terms of Reference and announced a call for International Experts/Organisations to design a practical handbook on the best practices in P/CVE.
Capacity Building of the Training Centre of the State Security Service of Georgia (SSG)
GCSD hired an international expert to:
• Develop a full curriculum about terrorism, violent extremism and radicalisation with an emphasis on the needs of security services;
• Develop a ToT module to instruct the trainers and lecturers of the center;
• Deliver Training of Trainers.
Capacity Building of the Academy of the Ministry of Internal Affairs (MIA)
• Develop an online training module on terrorism, violent extremism and radicalisation with an emphasis on the needs of law enforcement institutions;