GCSD - მ ძალადობრივი ექსტრემიზმითა და რადიკალიზაციით გამოწვეული საფრთხეების გააზრებისა და შემცირების მიზნით ქვე გრანტი გასცა
საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრმა (GCSD - მ) პროექტის „ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების განვითარება“ ფარგლებში პირველი ქვე გრანტი გასცა.
ჩვენი პირველი პარტნიორი ორგანიზაცია „სამოქალაქო განათლების პედაგოგთა ფორუმი“ გახდა, რომელსაც, ბოლო 7 წლის მანძილზე, სხვადასხვა პროექტების განხორციელების გამოცდილება აქვს, მთელი ქვეყნის მასშტაბით. ფორუმის მისიაა სამოქალაქო განათლების პედაგოგთა პროფესიული განვითარებისა და საქმიანობის მხარდაჭერა და ამასთანავე, სამოქალაქო განათლების სწავლების ხელშეწყობა და პოპულარიზაცია.
მიღებული გრანტის ფარგლებში პედაგოგთა ფორუმი, მომდევნო ერთი წლის მანძილზე, განახორციელებს პროექტს - „ერთობლივი ინიციატივა რადიკალიზაციის და ძალადობრივი ექსტრემიზმის წინააღმდეგ“. პროექტი მიზნად ისახავს, თბილისის, შიდა ქართლის, აჭარისა და გურიის რეგიონის თემში, ძალადობრივი ექსტრემიზმის და რადიკალიზაციის პრევენციის ხელშეწყობას - ორი მთავარი საგანმანათლებლო ინსტიტუტის, სკოლისა და უნივერსიტეტის თანამშრომლობის საშუალებით.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია, სამიზნე რეგიონებში არსებულ 50 სკოლაში მომუშავე სამოქალაქო განათლების მასწავლებლებლების კომპეტენციის გაზრდა, რათა მათ შეძლონ ახალგაზრდებში ისეთი ღირებულებების დამკვიდრება რგორებიცაა: კრიტიკული აზროვნება, ტოლერანტობა, არა დისკრიმინაცია, არა ძალადობა, განსხვავებულის მიმღებლობა და მშვიდობიანი თანაცხოვრება. ასევე, მასწავლებლებში ისეთი უნარების განვითარება, რითაც შეძლებენ ძალადობრივი, რადიკალური იდეებისადმი მხარდაჭერის შემთხვევაში, ადეკვატური ღონისძიებების გატარებას.
გარდა ამისა, პროექტი გულისხმობს, სამიზნე რეგიონებში, მშვიდობიანი თანაცხოვრების ღირებულებების წინ წამოწევას. ამისათვის, უნივერსიტეტის ლექტორების, სამოქალაქო განათლების პედაგოგების, სტუდენტებისა და მოსწავლეების კოლაბორაციის ხელშეწყობის მიზნით ჩატარდება/განხორციელდება ტრენინგები, სემინარები და ერთობლივი პროექტები.
GCSD პროექტს - „ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების განვითარება 2020 წლიდან, ნორვეგიის სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით ახორციელებს.

GCSD gave a sub-grant for understanding and reducing threats caused by violent extremism and radicalization
The Georgian Center for Strategy and Development (GCSD) gave the first sub-grant in the framework of the project “Enhancing the capacity of Georgia in preventing violent extremism and radicalization”.
Our first partner organization is Civic Education Teachers’ Forum, which has experience in implementing various projects across the country over the past 7 years. The mission of the forum is to support the professional development and activities of civic education teachers, as well as to promote civic education teaching.
The project aims to promote the prevention of violent extremism and radicalization in the communities of Tbilisi, Shida Kartli, Adjara and Guria regions - through cooperation between two major educational institutions, a school and a university.
In the framework of the project, it is planned to increase the competence of civic education teachers working in 50 schools in the target regions so that they can instill values in young people such as: critical thinking, tolerance, non-discrimination, non-violence, acceptance of diversity and peaceful coexistence. Also, develop skills in teachers that will enable them to take adequate action in case of violent and radical ideas.
In addition, the project aims to promote the values of peaceful coexistence in the target regions. To this end, trainings, seminars and joint projects will be conducted to facilitate the collaboration of university lecturers, civic education teachers, students and pupils.
The project - “Enhancing the capacity of Georgia in preventing violent extremism and radicalization” is implemented by GCSD with the financial support of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Norway.