GCSD-მ შსს-ს აკადემიას სასწავლო მოდულები გადასცა
საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრმა (GCSD), საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიას, ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციის შესახებ სასწავლო მოდულები და შესაბამისი ტესტები გადასცა.
ამის შესახებ შეხვედრა შსს აკადემიაში გაიმართა. GCSD-ის დირექტორმა, მარიამ თოხაძემ და შსს-ს აკადემიის პრორექტორმა თეიმურაზ მაღრაძემ, ძალადობრივი ექსტრემიზმის და რადიკალიზაციის პრევენციის მიმართულებით სამართალდამცავი პირების კვალიფიკაციის მნიშვნელოვნებაზე ისაუბრეს.
სასწავლო მოდულების შემუშავებისას გათვალისწინებულ იქნა სამართალდამცავი ორგანოების საჭიროებები და შესაბამისად, ყველა მოდული აღნიშნული მიმართულების სპეციფიკაციებს იზიარებს. ონლაინ კურსი მოიცავს ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციის შესახებ ისეთ საკვანძო საკითხებს, როგორებიცაა: რადიკალიზაციის მამოძრავებელი ფაქტორები, სახელმწიფოს და სამართალდამცავი ორგანოების როლი ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციაში და ახალგაზრდების ჩართულობა რადიკალიზაციის პროცესებში.
მოდულები შსს-ს აკადემიისთვის GCSD-ის საერთაშორისო მრჩეველთა საბჭოს წევრმა, დოქტორმა ედვარდ დენმარკმა შექმნა. დოქტორი დენმარკი ჰარვარდის პოლიციის უფროსია, მასაჩუსეტსის შტატში, აშშ. მისი პოლიციაში მუშაობის 29 წლიანი გამოცდილება მოიცავს ინსტრუქტორის, ტრენერის და სამართლებრივ საკითხებზე კონსულტანტის პოზიციებს, როგორც ეროვნულ ისე საერთაშორისო დონეზე. გარდა საპოლიციო საქმიანობისა, ედვარდი კითხულობს ლექციებს სამართლიან და მიუკერძოებელ საპოლიციო მუშაობაზე, საპროცესო სამართალსა და დეესკალაციის ტექნიკებზე. ის არის ასოცირებული პროფესორი ფიჩბურგის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და კლარკის უნივერსიტეტში, რომლებშიც ედვარდი უკითხავს ლექციებს მაგისტრის სტუდენტებს კრიმინალურ სამართალსა და საჯარო ადმინისტრირებაზე.
მოდულები შეიქმნა პროგრამის „ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება“ ფარგლებში, რომელსაც GCSD, 2020 წლის მარტიდან, ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს. პროგრამის მიზანია, საქართველოში ყველა ფორმის ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციის ხელშეწყობა, ასევე საზოგადოების მედეგობის ამაღლება და სახელმწიფოს შესაძლებლობების გაძლიერება.

GCSD handed over the training modules to the MIA Academy
Georgian Center for Strategy and Development (GCSD) handed over to the Ministry of Internal Affairs Academy learning modules and tests related to the prevention of violent extremism.
The meeting was held in the MIA Academy where GCSD Director Mariam Tokhadze and Vice-Rector of the MIA Academy Teimuraz Magradze spoke about the importance of law enforcement qualifications in preventing violent extremism and radicalization.
During the development of the training modules, the needs of the law enforcement agencies were taken into account and accordingly all the modules share the specifications of the mentioned direction. The online course covers key issues on the prevention of violent extremism, such as drivers of radicalization, the role of the state and law enforcement agencies in the prevention of violent extremism, and the involvement of young people in radicalization processes.
The modules for the MIA Academy were created by Dr. Edward Denmark, a member of the GCSD International Advisory Board. Dr. Denmark is a Chief of Police in Harvard, Massachusetts, USA. In addition to his twenty-nine years in policing, Chief Denmark has worked nationally and internationally as an instructor, trainer, and advisor offering expertise on numerous law enforcement topics and community issues with a strong focus on leadership and organizational development. Chief Denmark earned a Doctor of Arts in Leadership Studies from Franklin Pierce University and holds an M.S. in Criminal Justice from Fitchburg State University and a B.A. in Legal Studies from the University of Massachusetts/Amherst.
The modules have been developed in the framework of the program “Enhancing the Capacity of Georgia in Preventing Violent Extremism and Radicalization” have been implemented by the GCSD since March 2020 with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Norway. The program aims to prevent all kinds of extremism and radicalization in Georgia and increase society's resilience and enhance Georgia's capacity.