პანელური დისკუსია - „ნატო 2023 წელს: ადაპტაცია ცვალებად უსაფრთხოების გარემოსთან“
საქართველოს სტრატეგიისა და განვითარების ცენტრმა (GCSD) დს ნატოს სამეკავშირეო ოფისმა საქართველოში (NLO), პანელური დისკუსია - „ნატო 2023 წელს: ადაპტაცია ცვალებად უსაფრთხოების გარემოსთან“ გამსრთეს.
ღონისძიება GCSD-ის დირექტორმა მარიამ თოხაძემ გახსნა, რასაც NLO-ს ხელმძღვანელის ალექსანდრე ვინიკოვის გამოსვლა ვილნიუსში ნატოს ბოლო სამიტის ძირითადი შედეგებს შესახებ მოჰყვა.
ღონისძიების პირველ პანელზე,  ფინეთის თავდაცვის ატაშემ საქართველოში, თურქეთსა და ლიბანში, პოლკოვნიკმა ჰარი პალდანიუსმა, შვედეთის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტის უფროსმა მკვლევარმა, დოქტორმა გუნილა ჰეროლფმა,  საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს უსაფრთხოების პოლიტიკისა და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის დეპარტამენტის დირექტორმა თორნიკე ფარულავამ  და საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის სამართლისა და პოლიტიკის სკოლის დეკანმა დოქტორმა ბაკურ კვაშილავამ, ფინეთისა და შვედეთის ნატოში ინტეგრაციაზე იაუბრეს.
მეორე პანელზე მონაწილეებს საშუალება მიეცათ მოესმინათ ნატოში გაერთიანებული სამეფოს მუდმივი წარმომადგენლისთვის ელჩ დევიდ ქორისთვის, რუმინეთის ელჩისთვის საქართველოში რაზვან როტუნდუსთვის, უსაფრთხოების გამოწვევებში ნატოს გენერალური მდივნის თანაშემწის ყოფილი მოადგილისთვის დოქტორი ჯეიმი შეისთვის და უსაფრთხოების კვლევების რეგიონული ინსტიტუტის დამფუძნებელისა და აღმასრულებელი დირექტორისთვის ნათია სესკურიასთვის, რომლებმაც უკრაინაში რუსეთის ომი და ამაზე ნატოს პასუხი განიხილეს
დისკუსიებს მოჰყვა ინტერაქტიული კითხვა-პასუხი, რომელიც შეეხო სხვადასხვა საკითხს შეეხო, მათ შორის საქართველოს საგარეო პოლიტიკასა და ევროატლანტიკურ მისწრაფებებს, საქართველოს წლიურ ეროვნულ პროგრამას, რუსეთის დეზინფორმაციულ კამპანიებს, კიბერშეტევებს და უკრაინაში შეჭრას.

Panel discussion - “NATO in 2023: adapting to a changed security environment”
The Georgian Centre for Strategy and Development (GCSD) and the NATO Liaison Office in Georgia (NLO) jointly organised a panel discussion on “NATO in 2023: adapting to a changed security environment”.
The event commenced with opening remarks from Mariam Tokhadze, Director of GCSD, followed by a keynote speech of Alexander Vinnikov, Head of the NLO, which covered the key outcomes and takeaways of the recent NATO Summit in Vilnius.
During the first panel, Colonel Harri Paldanius, Finland’s Defence Attaché to Georgia, Türkiye, and Lebanon; Dr. Gunnila Herolf, Senior Research Fellow at the Swedish Institute of International Affairs; Tornike Parulava, Director of the Security Policy and Euro-Atlantic Integration Department of Georgia’s Ministry of Foreign Affairs; and Dr. Bakur Kvashilava, Dean of the School of Law and Politics at the Georgian Institute of Public Affairs talked about the Finland's and Sweden's integration into NATO.
On the following panel, participants engaged in a discussion regarding Russia's war in Ukraine and NATO's response. The panel featured Ambassador David Quarrey, Permanent Representative of the United Kingdom to NATO; Ambassador Rãzvan Rotundu, Ambassador of Romania to Georgia; Dr. Jamie Shea, former NATO Deputy Assistant Secretary General for Emerging Security Challenges; and Natia Seskuria, founder and Executive Director of the Regional Institute for Security Studies.
The discussions were followed by an interactive Q&A session that touched on a variety of issues, including about Georgia’s foreign policy and Euro-Atlantic aspirations, its Annual National Programme with NATO, Russia’s disinformation campaigns, cyber attacks, and invasion of Ukraine.