ტრენინგი ტერორიზმის, ძალადობრივი ექსტრემიზმის, კონტრტერორიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციის შესახებ
საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრის - GCSD-ის ორგანიზებით, პროგრამის - “ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება” ფარგლებში,  ტერორიზმის, ძალადობრივი ექსტრემიზმის, კონტრტერორიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციის შესახებ სამდღიანი ტრენინგი ჩატარდა.
სწავლებაში მონაწილეობა, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის თემატური  დეპარტამენტების წარმომადგენლებმა მიიღეს.
სწავლებას, ორგანიზაცია Project Hummingbird-ის დამფუძნებელი და FBI-ის ყოფილი აგენტი, ელისონ სენდსი უძღვებოდა, რომელმაც სასწავლო მოდული ოქსფორდის უნივერსიტეტის დოქტორთან, ნეიტ როზენბლატთან ერთად შეიმუშავა. 10 მოდულისგან შემდგარი სასწავლო პროგრამა სრულად გადაეცა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სასწავლო ცენტრს.
ტრენინგის განმავლობაში, მონაწილეებმა, მომხსენებელთან ერთად, ტერორისტული გაერთიანებების, მათი იდენტიფიცირების, საფასილიტაციო ქსელების, ტერორისტულ საფრთხეებთან გამკლავებისა და წარმატებული სამართალწარმოების ხელშეწყობის სტრატეგიები განიხილეს.
სალექციო ნაწილის გარდა, მონაწილეებმა პრაქტიკული სავარჯიშოები შეასრულეს, რაც სიმულაციური აქტივობების საშუალებით, დანაშაულში მონაწილე ან დაკავშირებული სუბიექტის ეფექტური დაკითხვისა და ინტერვიუს მეთოდების შესწავლა-გამოყენებას გულისხმობდა.
პროგრამას - “ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება” GCSD, ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით 2020 წლიდან ახორციელებს.

Training on the prevention of terrorism, violent extremism, counter-terrorism, and radicalisation
Under the program “Enhancing the Capacity of Georgia in Preventing Violent Extremism and Radicalisation”, Georgian Center for Strategy and Development - GCSD organized a three-day training on the prevention of terrorism, violent extremism, counter-terrorism, and radicalisation.
The training was attended by representatives of thematic departments of State Security Service of Georgia.
The training was led by Alisson Sands, founder of Project Hummingbird and former FBI agent. She developed the training module with Nate Rosenblatt PHD at the University of Oxford. The training program of 10 modules was fully handed over to the Training Center of the State Security Service.
During the training, the participants and the speaker discussed the terrorist movements and strategies for identifying them, facilitating networks, addressing the terrorist threats, and supporting successful prosecution.
In addition to the lecture part, participants were trained in effective interrogation and interview methods via simulation activities.
The program “Enhancing the Capacity of Georgia in Preventing Violent Extremism and Radicalisation” is implemented by GCSD since 2020 with the financial support of the Norwegian Ministry of Foreign Affairs.