ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენცის მიზნით მეორე ქვე გრანტი გაიცა
საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრმა (GCSD - მ), პროექტის „ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების განვითარება“ ფარგლებში მეორე ქვე გრანტი გასცა.
ამჯერად, ჩვენი პარტნიორი ორგანიზაცია „ჟურნალისტიკის რესურსცენტრი“ (JRC) გახდა. JRC არის საინიციატივო ჯგუფის მიერ დაფუძნებული ორგანიზაცია, რომელიც მუშაობს რეგიონული მედიისთვის სამი ძირითადი მიმართულებით: განათლება, პროგრამირება და ადვოკატირება. JRC -ს ერთ-ერთ მთავარ მიზანს წარმოადგენს პროპაგანდის განეიტრალება, უმეტესად პროაქტიული მოქმედებით. ამ მხრივ ორგანიზაციის გუნდს უკვე მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს.
პროექტი, რომელსაც JRC მომდევნო ერთი წლის მანძილზე განახორციელებს, საქართველოს რვა რეგიონს დაფარავს: აჭარა, სამეგრელო-ზემო სვანეთი, გურია, იმერეთი, შიდა ქართლი, კახეთი და რაც მთავარია ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებს: ქვემო ქართლი და სამცხე-ჯავახეთი.
პროექტის მიზანია, ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენცია საქართველოში, რაშიც JRC მოიაზრებს, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ლექტორ-მასწავლებელთა უნარებისა და სასწავლო პროგრამების განვითარებას სამიზნე თემის ირგვლივ, განსაკუთრებით რეგიონებში. ასევე, მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლებას ფართო მრავალარხიანი კამპანიის წარმოების გზით, უმეტესად საქართველოს რეგიონებში და ახალგაზრდებში კრიტიკული აზროვენების განვითარების ხელშეწყობას.
GCSD პროექტს - „ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების განვითარება 2020 წლიდან, ნორვეგიის სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით ახორციელებს.

GCSD issued a second sub-grant for preventing violent extremism and radicalization
The Georgian Center for Strategy and Development (GCSD) issued a second sub-grant in the framework of the project “Enhancing the capacity of Georgia in preventing violent extremism and radicalization”.
The grant was awarded to Journalism Resource Center (JRC). The JRC is an organization founded by an initiative group that works to the benefit of the regional media in three main areas: education, programming, and advocacy. One of the main goals of the JRC is to neutralize propaganda, mostly through proactive action. The organization has several years of experience in this field.
The project implemented by the JRC during next year will cover eight regions of Georgia: Adjara, Samegrelo-Zemo Svaneti, Guria, Imereti, Shida Kartli, Kakheti and most importantly the regions populated by ethnic minorities: Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti.
The aim of the project is to prevent violent extremism and radicalization in Georgia in which the JRC considers the development of skills and curricula for lecturers of higher education institutions around the target community, especially in the regions. Also, to raise the awareness of the population by launching a wide-ranging multi-channel campaign especially in the regions of Georgia and promote the development of critical thinking among the youth.
The project - “Enhancing the capacity of Georgia in preventing violent extremism and radicalization” is implemented by GCSD with the financial support of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Norway.